Zdroj: http://divadlosilesia.ic.cz/index.php?a=16  •  Vydáno: 1.11.2013 0:05  •  Autor: Wobi

Premiéra: Ludmila Forétková – Ondřej Suchý: Ljuba – žena, která ví

Ve čtvrtek 14. listopadu uvede ostravské Divadlo Silesia v Kulturním domě v Ostravě-Michálkovicích českou premiéru hry Ludmily Forétkové a Ondřeje Suchého „Ljuba, žena, která ví.“ Jak již sám název napovídá, jde o hudební revui, která má připomenout letošní sté narozeniny první české šansoniérky Ljuby Hermanové.

I sám titul vychází z názvu písně, která zazněla v inscenaci Divadla Na zábradlí v Praze „Faust, Markétka, služka a já.“

Hudební revue nás provede celým životem legendární nesmrtelné zpěvačky, povšimne si jejího působení v Osvobozeném divadle s Voskovcem a Werichem, činnosti v Divadle Semafor i nakonec v pražském Divadle Na zábradlí. Připomene i její legendární evergreeny, které dodnes zaznívají z rozhlasových vln, i když většinou v podání jiných interpretů.

Hra vznikla přímo pro ostravské Divadlo Silesia, kromě jejich autorů na jejím vzniku také laskavě spolupracovalo pražské Divadlo Na zábradlí. Herečku v roli Ljuby Hermanové si zahraje přímo Ludmila Forétková, v rolích dvou novinářů, kteří se při svém pátrání po detailech života slavné šansoniérky ocitnou v kůži slavných autorských dvojic českého divadla dvacátého století, uvidíme Petra Zbožínka a Jiřího Vobeckého. Živý hudební doprovod povede Jan Kuchař. Účast na premiéře přislíbil i sám autor Ondřej Suchý, s nímž by měla po premiéře následovat beseda s přítomnými diváky.

Inscenace bude uvedena v KD v Ostravě – Michálkovicích v rámci projektu „Divadlo U stolu“, kdy diváci při stolovém uspořádání mohou konzumovat nápoje i další občerstvení a přitom v pohodlí sledovat divadelní představení. Tento model má za vzor pražské Divadlo Ypsilon a další klubové scény z jiných měst. V rámci projektu v KD Ostrava – Michálkovice pravidelně vystupuje Slezské divadlo v Opavě, Divadlo Silesia Ostrava a další klubové profesionální nebo vyspělé amatérské soubory regionu. Začátek představení je stanoven na 19 hodin.