10 let DS – umělecké a divadelní agentury

V letošním roce 2019 vstupuje DS – umělecká a divadelní agentura do jubilejního desátého roku své umělecké a profesionální existence. Vznikla během roku 2009 a od svých nesmělých a skromných začátků, které se neobešly i bez občasných přešlapů, pokusů – omylů a nezdarů, se stala prosperující, úspěšnou a žádanou agenturou, která má všeobecně dobré renomé a její působení není omezeno jen svým mateřským ostravským regionem, ale pravidelně několikrát do roka se vyjíždí na turné i do dalších českých a moravských krajů.

Původní název Divadlo Silesia je postupně nahrazován novým názvem Divadlo Sympatie, která má na repertoáru tituly téměř pro všechny věkové divácké kategorie. V roce 2018 bylo odehráno téměř 80 představení. V naší nabídce najdete tři večerní tituly muzikálového žánru, které se i po letech těší stále velkému diváckému zájmu. Bezesporu nejúspěšnějším je „Vrabčák Edith“, dále pak „Šest žen Jindřicha VIII“ a stále větší oblibu si získává hudební revue „Ljuba – žena, která ví“ což je původní originální dramatická novinka.
Vznikla ke 100. výročí narození první opravdové české šansonierky Ljuby Hermanové a je poctou této unikátní umělkyně. Hra vznikla na základě životopisné knihy Ondřeje Suchého, finální podobu však dostala až dramatizací Ludmily Forétkové, která je zároveň hlavní protagonistkou a režisérkou. Avšak Ondřej Suchý se na definitivním textu osobně podílel a sám se osobně zúčastnil premiéry, která se uskutečnila 14. 11. 2013 v KD Michálkovice.

Dětem i rodičům zase můžeme nabídnout devatero pohádkových titulů, které pocházejí z autorské tvorby kmenových členů DS agentury.

Petr Zbožínek je autorem titulů – O Koblížkovi, Čert Hudrián, O psu Gurášovi, Loupežnická pohádka
Ludmila Forétková – Kdo zachrání královnu, Nezbedná čarodějnice, Popletené Vánoce, O princezně Chechtandě

Nabídku ještě doplňuje dramatizace a původní adaptace známé dětské knížky – Byla jednou koťata, od Ljuby Štíplové.

Divadlo Sympatie, také pravidelně každý rok navyšuje nabídku svých uměleckých aktivit a dalších pořadů. Tak např. v první polovině r. 2018 vznikl na základě poptávky samostatný pěvecký recitál ze známých šansonů a oblíbených muzikálových hitů v podání principálky divadla L. Forétkové s živým klavírním doprovodem. Recitál je uváděn pod názvem „Ten tyjátr je ale príma“ a je s velkým úspěchem reprízován.
V listopadu 2018 měla v DK – Frýdek-Místek premiéru nová pohádka P. Zbožínka „Loupežnická pohádka aneb jak princezna k rozumu přišla“, která spolehlivě pobaví malé i velké diváky.

Přestože DS – agentura funguje od svých počátků bez jakýchkoliv grantů, podpor a dotací, udržuje si svůj umělecký standard, o čemž svědčí i vysoce kvalitní hudební nahrávky, které vznikají a jsou pořizovány v profesionálním hudebním, nahrávacím studiu.
O nesporných kvalitách a oblibě našich pohádkových písniček svědčí i zájem, který školky projevily o tyto naše nahrávky a tak se Divadlo Sympatie vážně zabývá myšlenkou vydání vlastního CD, které by se pak mohlo nabízet školkám, nebo i dalším zájemcům při divadelních představeních.

Agentura se také v průběhu své desetileté existence postupně vybavila vlastní kvalitní zvukovou aparaturou a je v tomto smyslu zcela soběstačná. S použitím portů a mikrofonů můžeme hrát prakticky kdekoliv, jak v interiéru tak exteriéru jako jsou třeba různé letní divadelní přehlídky a festivaly (Karviná – Fryštát na nám., Bohumín, Doubrava) anebo na hradech a zámcích (Brumov-Bylnice, Týniště atd.)
Členové Divadla Sympatie se také s úspěchem osvědčili jako zkušení moderátoři různých akci jak pro děti, tak i pro dospělé a opakovaně spolupracují i na soukromých akcích jako jsou svatební obřady, které také moderují a herecky zajišťují.

Pověstnou třešinkou na dortu všech těchto aktivit se pak závěrem roku 2018 stala nabídka na spolupráci L. Forétkové s divadlem DJM a to na nové klubové scéně “12” a v jednání jsou zde i další projekty. Z celkového přehledu je tak zřejmé, že DS – umělecká a divadelní agentura má za deset let za sebou více než úctyhodný výčet svých žánrově pestrých uměleckých aktivit, které mají co nabídnout divákům všech věkových kategorií a to v celé naší republice.
Naším cílem je především nabídnout a produkovat kvalitní a vkusnou zábavu pro dospělé diváky a našim nejmenším divákům v mateřských školkách umožnit první osobní setkání s klasickým, poctivým divadlem, které se hraje v kulisách s kostýmy a je provázeno hravými a veselými písničkami z vlastní autorské dílny. Naše pohádky jsou interaktivní a děti mají možnost zahrát si divadlo se zkušenými herci, aniž by museli opouštět bezpečný prostor své mateřské školky a nemusí za těmito zážitky nikam cestovat.

Divadlo Sympatie rádo přijede za vámi.

Fotografie z premiéry: “O koblížkovi”

Další pohádka, kterou Divadlo Silesia pro děti připravilo nese název “O Koblížkovi”. Na téma pohádky o Koblížkovi, který uteče dědečkovi, zajíci, vlkovi, medvědovi, aby pak osudově naletěl chytré lišce, nabízí další motivy ze známých pohádek. Inscenace kombinuje činoherní a loutkové herectví. Navíc nabízí interaktivní prvky, a tak se dětský divák stává součástí děje. Inscenace je vytvořena jako pohádkový muzikál, její premiéra se uskutečnila 5. října 2014, v galerii naleznete fotografie z této premiéry.

Fotogalerie

Fotografie z představení: “Ljuba – žena, která ví” a videoukázka

Ve čtvrtek 14. listopadu letošního roku uskutečnilo Divadlo Silesia v kulturním domě v Michálkovicích v rámci michálkovického divadelního cyklu Divadlo u stolu, premiéru revue Ludmily Forétkové a Ondřeje Suchého „Ljuba – žena, která ví” za osobní účasti pana Ondřeje Suchého. V roli Ljuby Hermanové, první české šansoniérky diváci viděli Ludmilu Forétkovou, role dvou novinářů, jež přišly psát knihu o Ljubě, ztvárnili Jiří Vobecký a Petr Zbožínek. O živý hudební doprovod se postaral Jan Kuchař. Přinášíme vám několik fotografií z premiéry této inscenace a k tomu videoukázku. Obojí lze, spolu s dalšími, trvale naleznout pod příslušnými kategoriemi v levém sloupci našich stránek. Fotogalerie a Videoukázky

Videoukázka

Michálkovický zpravodaj: Premiéra hry “Ljuba – žena, která ví” za účasti Ondřeje Suchého

V listopadovém pokračování michálkovického divadelního cyklu Divadlo u stolu byla uvedena premiéra inscenace Ludmily Forétkové a Ondřeje Suchého “Ljuba – žena, která ví”, jíž nastudovalo Divadlo Silesia Ostrava. K vynikající atmosféře přispěla návštěva vzácného hosta, spoluautora hry, Ondřeje Suchého. Starosta Martin juroška před zahájením představení milého hosta uvedl a diváci jej přivítali bouřlivým potleskem. Samotná hra, která byla retrospektivou života a tvorby první české šansonierky Ljuby Hermanové, byla diváky přijata velmi pozitivně a vynikající tečkou bylo rovněž závěrečné slovo spoluautora Ondřeje Suchého, který přítomné diváky obdařil hřejivými a současně vtipnými slovy. Na odcházejících divácích bylo atrné nadšení z příjemně stráveného večera . (mj)

Převzato z Michálkovického zpravodaje

Adriana Totiková: Žena přes palubu, premiéra 12. dubna 2012

„Když nás nechtějí pochopit chlapi, zvládneme to i bez nich”

Komedie Žena přes palubu diváka uvede do tajného a intimního světa žen. Před zraky diváků se odehrává velká dámská jízda. Tři kamarádky si povídají nejenom o chlapech, ale divák má také možnost nahlédnout do tajemství ženského myšlení, ženských citů nebo i do tajemného světa dámské kabelky. Premiéra Ženy přes palubu se koná 12. dubna 2012 v DK Ostrava – Michálkovice, v 19:00.

Během dámské jízdy jsme svědky rozhovorů tří kamarádek, které zdánlivě nemají smysl. Každá z nich hovoří o svém tématu, a přesto si dokonale rozumějí. Někdy se vzájemně politují, aby se vzápětí pomluvily. Nemohou žít spolu, ale ani bez sebe. Nicméně se řídí heslem: „Když nás nechtějí pochopit chlapi, zvládneme to i bez nich”.

Spisovatelka a režisérka Adriana Totiková je na Slovensku známou autorkou divadelních her i žádanou režisérkou. V roce 2009 byla dokonce za svou první režii nominována na cenu „Objev sezóny”. Následovala stáž v USA a nabídky na další pohostinské režie.

Divadlo Silesia mělo to ohromné štěstí, že si mohlo přizvat autorku a režisérku na základě finanční podpory v rámci rezidenčního programu pro umělce „Visegrád Fund”. Do inscenace byly obsazeny zkušené ostravské divadelní herečky Daniela Kupčíková, Kateřina Vainarová a Ludmila Forétková, známé nejenom z řady filmů, ale třeba i z prken Národního divadla moravskoslezského, kde některé z nich pravidelně hostují.

Je třeba také zmínit podporu městského obvodu Ostrava-Michálkovice, který Divadlu Silesia nezištně poskytl prostory na zkoušení a propagaci nově vzniklé inscenace.

Inscenace je uváděna v překladu Jiřího Vobeckého, kterého s Adrianou Totikovou spojuje také i společná aktivita: překládání polských divadelních her.

Česká premiéra v režii Adriany Totikové se uskuteční 12. dubna 2012, 19:00 v DK Ostrava-Michálkovice ve scéně Zuzany Formánkové a v kostýmech Ria Kotibala.

Miroslav Horníček – Pavel Dostál – Richard Pogoda: Dva na smetišti

Muzikál Miroslava Horníčka, Pavla Dostála a Richarda Pogody nás přivádí na smetiště. Nikoliv však na smetiště doslovné, ale na smetiště symbolické, na místo, kam jsou odkládáni lidé, kteří třeba nejsou momentálně zapotřebí v pracovním procesu.

A tak se jednoho dne na smetišti ocitá stárnoucí herec, který se nehodil panu řediteli do mladého zdravého dynamického kolektivu. Každý jiný by na jeho místě rezignoval, ale herec se nevzdává. Když na smetišti potká ženskou bytost, která už na hledání důstojného místa na světě rezignovala, rozhodne se jí pomoci terapií divadlem a ze smetiště udělá divadelní scénu. Muzikál plný komických situací dává ve světě, kde „celý svět je scéna a my všichni, muži, ženy, děti, jsme jen herci,” všem odloženým naději. A tak se díky terapie divadlem s ženské bytosti stane opět žena. A symbolické smetiště divadelní scénou, která nepotřebuje mramor.

Muzikál obsahuje všechno, co voní divadlem. Divadelní a lidskou moudrost a nestárnoucí humor Miroslava Horníčka, bravurně rozvedený Pavlem Dostálem a výbornou muzikou Richarda Pogody. Pod režijní supervizí herečky Moravského divadla v Olomouci Vlasty Hartlové muzikál nastudovali Ludmila Forétková a Jiří Vobecký. Živý hudební doprovod zajistil Jan Kuchař.

Minifestival současné polské dramatické tvorby

Divadlo Silesia Ostrava se ve dnech 15. a 16. listopadu zúčastní mini – festivalu současné polské dramatické tvorby v Malém vinohradském divadle na Záhřebské ulici v Praze.

V rámci festivalu, pořádaného ve spolupráci s Polským institutem Divadlo Silesia uvede komedii Macieje Wojtyszka „Oprašovačka” v pondělí 15. listopadu v 19:30 a drama Magdy Fertacz „Trash Story” v úterý 16. listopadu v 19:30.

Bližší informace o obou inscenacích najdete na ZDE. Zveme srdečně všechny zájemce!!!

Facebook: Minifestival současné polské dramatické tvorby
15. listopad 2010 v 19:30
Malé Vinohradské divadlo Praha

Představení: Psycho-tera-politika

V úterý 26. října v 19 hodin uvede Divadlo Silesia v Divadle Stará Aréna na Masarykově náměstí v Ostravě reprízu komedie „Psycho-tera-politika”. Volby už máme za sebou, a tak se opět můžeme svobodně zasmát politikům, kteří se ucházeli o naše hlasy, a přitom sledovat, jak se jejich předvolební sliby budou shodovat s realitou. Komedie Dominika Rettingera „Psycho-tera-politika” pojednává o politické turistice, výměně členského průkazu v době, kdy je to pro politika velmi výhodné, o finančních skandálech spojených s přípravou předvolební kampaně a o zoufalých pokusech orgánů činných v trestním řízení dostat situaci ve státě alespoň do nějakého právního rámce. Nejde o komedii českou, hra se odehrává v úplně jiné zemi a s Českou republikou nemá vůbec nic společného. Podobnost s nějakými událostmi z politického života v České republice je čistě náhodná a u nás by se (určitě!!!) podobný příběh nikdy stát nemohl. Záměrem autora i inscenátorů bylo jen a pouze diváky pobavit a případným politikům, kteří by snad inscenaci mohli vzít osobně, jenom naznačit, aby se nebrali zase až tak příliš vážně, protože všichni víme, že po volbách přece vždycky zvítězí touha pomoci své zemi a všechny soukromé partajní zájmy půjdou potom stranou.

Polský filmový scénárista, režisér a dramatik Dominik Rettinger touto hrou zvítězil v literární soutěži Teatru Powszechnego v Lodži a jeho hra byla v tomto divadle ihned s velkým úspěchem inscenována. Česká premiéra jeho hry v Ostravě byla jejím prvním zahraničním uvedením.

Představení: Oprašovačka

V divadelní terminologii se tak říká zkoušce, při níž si herci opakují již nazkoušenou inscenaci, která se z nejrůznějších příčin delší dobu nehrála.

Polský filmový a divadelní režisér, dramatik a spisovatel Maciej Wojtyszko tuto situaci velmi dobře zná. Ve své hře o tom, jak loutkoherečka získá ke spolupráci herečku ryze činoherní, konfrontuje oba styly herectví a dává nám zahlédnout do málo známého divadelního zákulisí. A když se u „oprašovací” zkoušky sejdou silné herecké osobnosti, mají si nejen o čem povídat, ale snadno mohou sklouznout i do konfrontace. Hra byla psána „na tělo” dvěma nejvýznamnějším polským filmovým a divadelním hvězdám své doby, herečky v celé řadě dalších divadel však pochopily, že dostaly možnost zahrát si v textu, v němž dokáží ukázat hloubku talentu, který v nich dřímá. Proto hra „Oprašovačka” prošla celou řadou polských divadel a dočkala se i řady překladů a poté i inscenací v zahraničí. Není divu, když nabízí nejen řadu dramatických, ale i komických situací. Premiéra v Ostravě prokázala, že dokáže rozesmát celý sál.

Repríza této inscenace v podání Divadla Silesia se uskuteční v pátek 22. října v 19 hodin v Divadle Stará Aréna na Masarykově náměstí v Ostravě. Srdečně zveme všechny naše příznivcei zájemce o shlédnutí této inscenace.